Zahradničení bez bolesti zad

Každý to známe – přijde jaro, zahrádka i zahrada si přeje, aby se o ni trochu pečovalo. Čas by se našel, možná i chuť do této práce doma, ale odpuzuje nás pomyšlení, jak bude, až s prací skončíme. Dlouhotrvající bolest zad je pro nás tak strašnou představou, že raději péči o zahradu necháváme na později. Ovšem nevyhneme se jí. Zkuste tento rok udělat vše pro to, aby Vás záda nebolela! Věřte, jde to.

DŮLEŽITÁ JE VOLBA OBUVI I OBLEČENÍ!

Nepodceňujte přípravu na tyto domácí práce. Důležité je i pohodlí a volnost napjatých a poté také namožených svalů.
Je vhodné volit dostatečně dlouhé triko nebo mikinu, aby nám zakryla záda. Tělo se rychle zpotí a studený jarní vítr našemu zdraví zrovna dvakrát nepřeje. Skvělá je i mikina uvázaná kolem pasu.

Co se týká obuvi, ta by měla být pevná a pohodlná.
Vhodná je obuv s tvrdou patou, která se snáze vyrovná s nerovným terénem, na který, během zahradničení, narazíte. Nebudete tak zatěžovat zbytečně páteř ani žebra.

NEKUPUJTE LEVNÉ NÁČINÍ!

Je sice doba taková, že je lepší šetřit, ale co se týká zahradničení, vysypejte pokladničky. Měli byste kupovat náčiní dlouhé, abyste nezatěžovali zbytečně páteř, která by měla být ideálně napřímená.

OBČASNÉ PROTAHOVÁNÍ NENÍ TABU!

Před okopáváním či jinými činnostmi je dobré se protáhnout, aby nám rychle neztuhly svaly. Také je dobré měnit polohy a po chvílích se protáhnout či projít. Svalstvo se pěkně prokrví a svaly nebudou tuhnout.

 

O autorovi

Reply