Začíná podzim – zbavme se hříchů léta!

Mít pleť bez akné je sen všech žen. Konec léta nás ovšem může v tomto ohledu nepříjemně překvapit. Proč? Protože během dovolených častěji hřešíme vůči zdravému životnímu stylu a navíc podléháme iluzi, že se aknózní projevy naší pleti zmírňují. Přitom to může být právě naopak.

Zatímco totiž zejména obličej a krk více vystavujeme slunečním paprskům, takže pupínky ani neštovičky nejsou tolik vidět, může se zánět v kůži nenápadně rozvíjet. Akné se tak postupně zhoršuje, až propukne naplno. A zarudlé či zanícené pupínky naskočí na tváři přesně ve chvíli, kdy to nejméně potřebujeme. Jak dát pleť zase do pořádku? Základem je dostatek spánku a návrat ke správné kosmetické péči a také životosprávě.

Akné postihuje kůži celoročně, charakteristika jeho projevů se však během roku proměňuje. A právě konec léta může být pro pleť náročný. Nejen, že se na ní mohou projevit naše letní prohřešky, kdy jsme pleť dostatečně nečistili, málo spali a ne zrovna ideálně jedli a pili, ale postupně odeznívají například i příznivé účinky, které má na kůži pobyt u moře. Působení slunce v kombinaci s vodou s mořskou solí vyprchá a pupínky jsou na světě.

HLAVNĚ NEMAČKAT!

I když vás po bezstarostné dovolené zanícený pupínek či neštovička opravdu zaskočí, v žádném případě hnisavé zátky nevymačkávejte. Hrozí totiž jak nebezpečí vážného zánětu, tak rozšíření akné na zdravou pokožku.

HYDROKOLOIDNÍ NÁPLASTI JAKO RYCHLÝ POMOCNÍK!

Hydrokoloidní, respektive vlhké krytí je nejmodernějším trendem v oblasti rychlejšího a bezproblémového hojení ran na kůži. Ve vlhkém prostředí se totiž kožní buňky lépe hojí a regenerují.

Ultratenká hydrokoloidní náplast na akné MiaCare je ideální k péči o zanícené pupínky a neštovičky na pokožce. Skvěle je překryje, ošetří a zhojí bez jizvy. Problematické místo navíc ochrání před bakteriální infekcí. Náplast na akné MiaCare je samolepicí, vysoce přilnavá, velmi tenká a po aplikaci na kůži prakticky neviditelná. Dobře na ní drží make-up. Náplasti jsou k dostání v lékárnách, a to buď v balení pro použití ve dne, nebo v noci. Každá krabička obsahuje 12 kusů náplastí, noční mají silnější účinek. Doporučená cena za náplasti na akné MiaCare je u denních 116,- Kč, u nočních 140,- Kč.

 „Hydrokoloidní náplast na akné je třeba aplikovat na pupínky a neštovičky až do úplného odhojení zánětlivého projevu. Když náplast po absorpci hnisu zbělá, nebo ji máte déle než 12 hodin, vyměňte ji za novou,“ doporučuje kožní lékařka Rulcová. „Hojení zanícených pupínků a neštoviček pod hydrokoloidní náplastí je bez jizvy,“ dodává.
CO ALE S ČERNÝMI TEČKAMI?

U černých teček, takzvaných komedonů, hovoří odborníci o nezánětlivé formě akné. Tvoří se vlivem nadprodukce mazu. Tedy opět například v důsledku letního pocení či kvůli nízké hygieně pleti. U černých teček je nejdůležitější zaměřit se na čištění pleti a používání přípravků, které další rozvoj akné potlačují.

Pro těžší a těžké formy akné je charakteristický vznik zánětlivých uzlů, cyst a rozsáhlejších tuhých infiltrátů. V těchto případech je nezbytná odborná pomoc lékaře.

 

O autorovi

Reply