Vyčistěte nevyčistitelné

Určitě se Vám mnohokrát stalo, že jste na ubrus vylili červené víno či někde našli zaschlou přilepenou žvýkačku. Ovšem jediné, co jste nevěděli, bylo to, jak tyto nepříjemnosti odstranit. Na všechno přece existuje lék! A to tak prostý, že zrak bude přecházet.

SKVRNY OD VÍNA

Skvrny od bílého vína se vyperou mnohem lépe, než ty od červeného. Místo, kde jste vylili bílé víno, navlhčete vodou a přetřete lihem. Zašpiněnou věc pak co nejdříve vypereme v horkém roztoku nějakého saponátu.

Červené víno lze odstranit z věcí různými způsoby. Například je můžete natřít vepřovým sádlem a po delší době vyperete. Z hedvábí nebo vlny tyto skvrny nejlépe odstraníte čpavkem. Staré skvrny čistíme 10% roztokem kyseliny vinné či citronové a běžně vyperete.

ŽVÝKAČKY

Pokud naleznete či náhodou přilepíte žvýkačku na koberec, stačí toto místo obklopit ledem. Až žvýkačka zkřehne, rozlomte ji a postižené místo kašičkou benzinu či magnézia. Nakonec dočistěte mýdlovou vodou.

KŮŽE

Pokud Váš kožený oděv ztratil veškerý lesk, stačí jej přetřít pomerančovou kůrou. Starší kožené kabelky omyjeme teplou mýdlovou vodou, do které přidáte trochu čpavku. Pak je vysušíte a přetřete hadříkem namočeným v ricinovém oleji.

SKLO

Sklo a zrcadla, nejsou-li příliš špinavá, umyjete čistými punčochami. Krásně se vyleští. Okenní skla, zrcadla a skleněné předměty snadno vyleštíte do vysokého lesku, když je předtím omyjete slanou vodou.

Domácí rady nad zlato!

O autorovi

Reply