Užitečné rostliny

Je spoustu rostlin, které jsou nejen krásné na pohled, ale i opravdu užitečné. Některé nám pomohou při nemocech, jiné jsou skvělé jako příloha k obědu nebo nějaké jsou doslova zázrakem přírody. Zázrakem přírody by se vlastně daly pojmenovat všechny.

Uveďme si několik příkladů rostlin, které jsou nejen krásné, ale i nám nápomocné.

IBIŠEK

Tato dřevina i bylina s nápadnými květy je rozšířená v tropech i subtropech po celém světě. Ibišek se používá jako léčivý čaj. Léčivá je i jeho kůra. Jeho mladé lístky a květy jsou jedlé.

1280px-Kvet_ibisku

MUCHOVNÍK

Je to rod s 20 druhy keřů a opadavých stromů s čeledi růžovitých. Plody této rostliny jsou jedlé i za syrova i uvařené. Podobají se borůvkám. Skvělé jsou do koláče.

Amelanchier_grandiflora2

MORUŠOVNÍK BÍLÝ

Tento menší opadavý strom je nutné pěstovat na slunném místě. Nesmí se stříhat ani řezat, jelikož silně roní. Jeho plody ovšem opadávají, proto se příliš nehodí na terasu či k chodníkům. Jeho plody jsou podobné ostružinám.

800px-Morus_alba_in_Incheon

KLANOPRAŠKA SCHIZANDRA

Klanopraška Schinzdra neboli klanopraška čínská je dřevnatá liána s jednoduchými střídavými listy a pravidelnými bělavými květy. Její plody i listy podporují vitalitu.

Schisandra_chinensis_3

MYROBALÁT TŘEŠŇOVÝ

Jinými názvy také slivoň myrobalán či slivoň třešňová. Je to druh ovocného stromu, jež má bujné kořeny. Potřebuje slunce a polostín. Lze jej zpracovat do na džemy či přidat do koláčů.

1280px-Prunus_cerasifera_branch_fruits_bgiu

 

zdroj: http://www.zahradysdusi.cz/clanky/uzitecne-rostliny 

O autorovi

Reply