Rychlý vánoční úklid!

Věčný problém všech žen v domácnosti, všech žen pracujících – vlastně všech žen vůbec! Je to jakási vánoční můra – úklid! Při těchto pohodových a klidných svátcích se zdá být úklid mnohem pomalejší a nedokonalý než úklidy každou sobotu. Pojďme na to letos chytře! A zvládněme to bez zbytečných útrap.

1. UMYJTE OKNA A DVEŘE

U oken nejdřív umyjte rámy a vnitřní parapet a nakonec vyčistěte skla. Máte francouzská okna? Skvělou pomůckou pro úklid zvenku je stěrka s (s teleskopickou) tyčí. S ní dosáhnete i na hůře dostupná místa. Okna dočistěte umělou nebo pravou jelenicí, na šmouhy můžete vzít i některý z prostředků ve spreji a papírovou utěrku. Nezapomeňte umýt vstupní i bytové dveře. Ozdobte je věncem nebo jinou dekorací.

2. UKLIZENÁ PŘEDSÍŇ PŘEDEVŠÍM!

Z věšáků a polic vyndejte všechny kabáty, bundy, šály a rukavice, které si neoblékáte denně a zavřete je do skříní, krabic a botníků. Jestli v botníku ještě překáží letní obuv, umyjte ji a ukliďte. Ošlapané letní boty odneste do opravy, ať je máte připravené na příští sezonu.

Pod zimní boty, na kterých budete nosit domů břečku z ulice, postavte na podlahu odkapávací podložku, tác nebo speciální tenkou textilní rohožku s gumou vespod. Pořiďte si pořádnourohožku přede dveře.

Druhá rohožka, na dočištění a zbavení bot vlhkosti, má být v bytě. Předsíň je to první, co uvidí hosté po vstupu do bytu.Mějte tu pořádek. Sem dejte pěknou adventní výzdobu a provoňte ji difusérem nebo vonnými tyčinkami.

3. ZATOČTE S PRACHEM

Prach utíráte každý týden, takže to nebude velké gruntování. Při vánočním úklidu ještě vytřete vnitřky skříní, prach by se vám chytal na dlouhé kabáty a navíc se v něm dobře daří roztočům a také molům. Pokud je tam ještě nemáte, dejte do skříní prostředky proti molům.

4. OBÝVACÍ POKOJ ZÁKLADEM

Pokračujte obývacím pokojem, systémem shora dolů, od okna ke dveřím. Vyperte, vysajte nebo vyklepejte závěsy (materiály, určené k čištění, dejte do čistírny až na jaře). Vyperte záclony a umyjte okna. Nebo alespoň rámy a parapety zbavte prachu. Z vnitřní části použijte spreje na okno. Setřete od prachu lustr a nábytek, ideální jsou prachovky z mikrovlákna. Jestli je to potřeba, vyčistěte sedačku.

Máte v obýváku ve skříňkách vystavený porcelán a sklo? Odneste je do myčky, než je umyto, vyčistěte police od prachu a umyjte skla. Pak vraťte nádobí zpět. Všechno se třpytí. Podlahy vyluxujte a ošetřete vhodnými přípravky podle typu podlahy. Máte zahradu a nasněžilo? Kusové koberce vyneste na sníh, položte je vlasem do sněhu a vyklepejte je.

5. LOŽNICE

Povlečení převlékejte podle vlastních zvyklostí. Ale jestli již začíná mrznout, vysajte důkladně úložné prostory v postelích a ze všech stran také matrace. Pokud mrzne a jen trochu to jde, vyneste je na mráz na balkon, do zahrady nebo na terasu. Mráz vyhubí roztoče. Jestli balkon nemáte, odstraňte z ložnice rostliny, vypněte topení a matrace, zbavené prachu dejte k oknu a nechte ho na pár hodin otevřené. Těžké závěsy vyklepejte od prachu a vyperte záclony. Vnitřní prostor lůžek následně ještě vytřete vlhkou utěrkou, může být namočená v octové vodě.

6. KOUPELNA + TOALETA = NEJVĚTŠÍ OŘÍŠEK

Jako vánoční dárky určitě dostanou všichni členové rodiny kosmetiku. Prohlédněte police a skříňky, vyhoďte vše, čemu prošla záruční lhůta, ať máte kam uklidit nové věci. Umyjte poličky, důkladně shora dolů vyčistěte obklady, věnujte se zašlým spárám. Podívejte se, jestli se vám někde v rohu nedrží vlhko a netvoří se plíseň. Pokud ano, zasáhněte. Mnohdy postačí Savo. Skla a zrcadla vyleštěte.

Na pomoc si vemte rady babiček – spáry vám pomůže vyčistitjedlá soda, rozmíchaná na kašičku. Naneste ji na usazeniny a po půl hodině setřete a opláchněte čistou vodou. Lesk kachlíkům i sklu dodá ocet, přidaný do vody na mytí. Vyměňte a vyperte textilní předložky před vanu a umyvadlo. Pokud máte dřevěné nebo plastové rohože, pořádně je umyjte a věnujte zvýšenou pozornost dlažbě a spárám pod nimi.

Tady jistě uklízíte pravidelně a často. Postupujte stejně jako v koupelně. Jestli tu máte úložné prostory, prohlédněte zásoby, všeho starého a prošlého se zbavte. Usazuje se vám v toaletě vodní kámen? Použijte některý z chemických odstraňovačů nebo osvědčený ocet.

7. DĚTSKÝ POKOJ – SVINČÍK UŽ U DVEŘÍ

Uklízí se stejně jako obývák nebo ložnice. Je tu všechno na povrchu – hračky, svršky, knížky apod. Jejich úklid nechte na poslední chvíli. Děti (ani teenageři) stejně pořádek neudrží, nepřestanou si přece hrát a vy budete sebe i je stresovat. Ideálním řešením je, pořídit na hračky, které se jinak všude povalují, bednu nebo velkou zásuvku, do které se vše nahází a zasune třeba pod postel.

8. NEZAPOMEŇTE NA VYTÍRÁNÍ!

Uklízíte je pravidelně, tady platí – vysát, vytřít, ošetřit podle typu podlahy vhodnou leštěnkou, regeneračním přípravkem apod. Ve větší  čistotě je udrží již výše zmíněné rohožky před a za dveřmi.

9. LEDNICE I SPÍŽ JSOU VÁNOCEMI NADŠENI TAKÉ

Místa, která jsou před svátky velmi zatížená. Proberte chladničku, vyházejte vše staré a vyndejte z ní věci, které tu být nemusejí. Jestli nemáte automatiku, odmrazte ji, vymyjte některým speciálním prostředkem na čištění lednic nebo octovou vodou.

Ze spíže vyhoďte vše, čemu prošlo datum spotřeby. Vyluxujte regály od prachu, umyjte je octovou vodou, otřete konzervy a sklenice od prachu. Dejte sem přípravky proti molům. Připravte si dózy na napečené cukroví.

10. KUCHYŇ ZÁVĚREM

V kuchyni vykliďte z linky nepoužívané nádobí, umyjte je a vytřete skříňky od prachu. Pokud máte v regálech omyvatelné podložky, opláchněte je, osušte a vraťte do čistých skříněk, polic a zásuvek. Jestli v nich máte papír, dejte tam nový. Pak vraťte na místo čisté nádobí. Protože budete péct, nechte si důkladné vyčištění povrchu nábytku, digestoře, baterií a obkladů a podlah na závěr.

Poté, co dopečete, umyjte pořádně troubu, plechy, vyčistěte nebo vyměňte (pokud je to nutné) filtry v digestoři. Umyjte stínidla osvětlení, která v kuchyni trpí ze všech místností nejvíce. Nezapomeňte na vypínače a zásuvky. Hotovo? Teď můžete i kuchyň vyzdobit vánočními dekoracemi, uvařit si svařák nebo punč a hodit nohy na stůl.

 

O autorovi

Reply