Odkládací stojánek ze starých kazet

Potřebujete nějaký šikovný odkládací box, krabičku nebo stojánek na tužky a propisky? Jistě, můžete z nouze sáhnout po jakékoli skleničce nebo plechovce, obalu od potravin či podobné „nouzovce“, příliš pohledné to ale nebude. Sice to na vašem pracovním stole nebo odkládacím pultu splní svůj účel, efekt nouzového řešení je ale až příliš viditelný a to určitě nechcete. Tedy něco stylového…koupit pochopitelně lze z bohaté nabídky specializovaných prodejen i všudypřítomných e-shopů prakticky cokoli, je to ale velmi pasivní a snad až příliš pohodlný přístup. Co se nechat jen inspirovat nějakým šikovným nápadem a projevit trochu tvořivosti?

z kazet 2

ORIGINÁLNÍ A SOUČASNĚ RETRO

Snad jste ještě nevyhodili všechny magnetofonové kazety, které vás po dlouhá léta věrně provázely v autopřehrávačích či walkmanech, byly i součástí domácí audiosestavy. Později se staly díky mechanické únavě a nepříliš věrohodné reprodukci (ačkoli tenkrát nám to ani nepřišlo, pokud pamatujete J) zbytečnými a možná na ně někde padá prach v úložném prostoru. Nebudete jich potřebovat mnoho, čtverhranný stojánek zhotovíte ze čtyř kusů snadno a výsledný efekt bude překvapivě dobrý. Jedná se o velmi jednoduchou práci, ale pokud člověk něco vytvoří vlastnoručně, je z toho i takový ten dobrý pocit někde uvnitř, znáte to taky?

NEMUSÍTE ANI JÍT NAKUPOVAT

Potřebné věci najdete zpravidla v každé domácnosti, pokud si opravdu sami neuděláte ani to nejmenší, postačí návštěva jakékoli prodejny domácích potřeb nebo vybavení pro kutily. Odlamovací nůž, vteřinové lepidlo nebo praktická pistole s tavným lepidlem, kousek tvrdého kartonu získáte z krabice nebo jiného obalu, k tomu ty zmíněné čtyři vysloužilé magnetofonové kazety. Tužka a pravítko, pokud se tedy necítíte na řezání „od oka“, případně větší nůžky, máte-li k používání odlamovacího ostří z jakéhokoli důvodu zakořeněný respekt…a to je vše.

PĚKNĚ DO PRAVÉHO ÚHLU

Pro lepší přilepení spodní části (tedy dna, které bude bránit vypadnutí vložených předmětů při zvednutí nebo přenášení) odřízněte nálitky na jedné straně všech kazet (viz obrázek), kontakt se spodní části tak bude po celé ploše. V případě, že použijete tavné lepidlo a nebudete jím příliš šetřit, si můžete i tuto operaci ušetřit, lepidlo rozdíl vyrovná. Nejprve ale slepte kazety po dvou kusech do pravého úhlu na výšku (podle vyobrazení to zvládnou i děti), stačí bodové lepení, pokud jste použili kvalitní lepidlo a styčné plochy předem pro jistotu odmastili.

Zaschnutí či vytvrdnutí lepidla netrvá dlouho a následně můžete spojit oba polotovary do čtvercového tvaru budoucího stojánku.

tavne lepeni

Zbývá si už jen obkreslit rozměr základny na kartón, který bude tvořit spodní část (dno) výrobku a vyříznout na podložce (nebo vystřihnout) spodní díl, o několik milimetrů menší, než je rozměr základny. Tím se vyhneme tomu, aby byl karton vidět po zkompletování stojánku. Po nalepení spodního dílu už jen nechat zaschnout a stojánek umístit tam, kde bude vhodně při ruce a současně působit jako ozdobný retro-prvek.

640x960spodek

JDE TO I VE VĚTŠÍM MĚŘÍTKU

Prakticky obdobným způsobem lze vytvořit i stojánek o větších rozměrech, místo magnetofonových kazet ale použijete (podle toho, co máte k dispozici) videokazety VHS, Beta nebo jiného formátu, záleží na tom, jaké budete mít k dispozici. Postup je zcela stejný, získáte opět úložný prostor na drobnosti, psací potřeby či cokoli jiného. Použít můžete různě barevných magnetofonových kazet, vyráběly se i průhledné a průsvitné, v tom případě dbejte pečlivě na přesné lepení a stejnoměrné nanášení lepidla. Oživením mohou být i nálepky a štítky, které na kazetách jsou nebo je najdete založené ve věcech z dob již minulých. K vytvoření malého úložného boxu můžete tímto návodem inspirovat i své potomky, vyrobit něco vlastníma rukama je úžasná zkušenost pro trochu zpohodlnělou generaci.

 

Zdroj nápadu a fotografie: https://snapguide.com/guides/upcycle-a-cassette-into-a-pencil-holder/

O autorovi

Reply