Co to je DIY?

Pokud si tuhle na první pohled trochu nevýraznou zkratku přeložíte do češtiny, hned vám bude určitě mnohem bližší. Jedná se totiž o překlad slovního spojené „Do It Yourself“, což v překladu je naše staré dobré a známe „Udělej si sám“… První výrobky svépomocí patřily do dob na úsvitu lidstva, tehdy prostě jiná možnost prakticky nebyla, ačkoli ti manuálně šikovnější nebo bohatší na správné nápady byli určitě ve výhodě a mohl se zrodit i první směnný obchod. I v období starověku a středověku byla výroba nejrůznějších předmětů podomácku velmi rozšířená, především chudší třídy si nemohly často dovolit zakoupení drahých výrobků, zejména pokud byla možnost nějakým způsobem si je vyrobit. Tendence nákupu od řemeslníků a dalších výrobců se začala výrazně rozšiřovat s nástupem průmyslové revoluce a tento trend se rozvinul především ve vyspělé Evropě a Spojených státech.

PROČ VYRÁBĚT, KDYŽ SE TO DÁ KOUPIT?

Výrazný rozmach zaznamenalo hnutí DIY na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, kdy se jednalo zčásti i o formu protestu proti konzumní společnosti a uniformitě oblékání a dalších průmyslových výrobků. U nás a ve východní Evropě vůbec mělo toto hnutí původ trochu jinde, spousta zboží byla silně nedostatková a tak snahy vyrobit jakousi imitaci „západního“ zboží byly poměrně časté. Někdy sice snaha vyzněla prapodivně a výsledky byly spíš k smíchu, „zlaté české ručičky“ ale občas dokázaly vytvořit i neskutečné věci, které odpovídaly svým předlohám nebo je i dokázaly v lecčem předčit. Ale to by bylo na dlouhé povídání… Určitou odnoží bylo i samorostlé hnutí s označením DoDo (dodělej doma), pamětníci bývalého režimu by mohli určitě vyprávět. Často hned po zakoupení se nový produkt socialistického národního podniku upravoval a „dolaďoval“, aby trochu lépe sloužil. Zveřejnění těchto rad a návodů však bylo problematické, protože by to snižovalo hlásanou hodnotu a dokonalost těchto výrobků, většina postupů se tedy šířila spíš jakousi samizdatovou formou, někdy pak skrytě coby rady kutilů a zlepšovatelů. Dnes je opět vlastnoruční výroba velice populární, pokud si dokážete vytvořit svůj výrobek bez profesionální podpory a vybavení, určitě z toho budete mít dobrý pocit a můžete získat io obdiv a uznání přátel. Ačkoli už totiž mnohokrát zazněla otřepaná věta o tom, že „všechno už bylo vymyšleno…“, určitě to není pravda a nové nápady se stále objevují jako houby po dešti. A to je určitě dobře!

NEJČASTĚJI VYUŽÍVANÉ OBORY DIY

Rozhodně by se nám nepodařilo vyjmenovat všechny, poukázat se ale snad povede alespoň na ty nejčastěji využívané a oblíbené:

· tvorba drobných šperků, ozdob a módních doplňků

· zhotovování náčiní a pomůcek podle vlastních vylepšení (chalupáři, rybáři…)

· tvorba předmětů denní spotřeby, které jsou nejen praktické, ale i designově zajímavé

· dekorace a výzdoba interiérů i exteriérů

· pomůcky pro hobby aktivity a sporty

· amatérská literární, výtvarná i hudební činnost

· hračky a další předměty pro děti z tradičních přírodních materiálů

· dolaďování hotových produktů (aut, motocyklů, PC sestav apod….)

MOŽNOSTI JSOU STÁLE VĚTŠÍ

Pro mnohé je spíš problémem najít si čas na vymýšlení a následně finální provedení svých nápadů, pokud se ale začnete těmto praktikám věnovat, možná si najdete opravdu zajímavé a současně i kreativitu podporující hobby. Vlastnoruční výroba je velmi vítaná i pro rozvíjení motorických i psychických schopností u dětí a dorůstajících teenagerů, mohou jí ale propadnout i muži a ženy jakéhokoli věku bez rozdílu. Pokud toho času moc nemáte a přesto vás tyto činnosti zaujmou, věnujte se občas aspoň prohlížení nápadů a výtvorů ostatních, možná i ve vás se jednou najde odhodlání zkusit si něco vyrobit sami a podle svého…

O autorovi

Reply