Co ještě udělat se zahradou do konce září?

Podzim je tady, ale na zahradě je stále ještě pořádně živo. Vrcholí sklizeň zeleniny a pozdního ovoce, zároveň už ale připravujeme záhony i rostliny na zimu.

ZELENINA

Vrcholí sklizeň zeleniny, proto nezapomeňte, že zalévání a okopávání plodin je nezbytným předpokladem bohaté úrody. Zejména při suchém počasí však platí, že jedno okopání nahradí dvoje zalévání. Především půdy slévavé s tendencí vytváření půdního škraloupu musíte soustavně udržovat nakypřené.

Ven na záhony vysévejte zeleninu pro jarní sklizeň. Celý měsíc je ideální pro špenát, koncem září vysévejte kozlíček – polníček, dále ještě lze ředkvičky, kopr, petržel nebo mrkev.

Kvalitní organické hnojivo lze nahradit zeleným: po sklizni zeleniny na uvolněné záhonky vysévejte svazenku, hořčici, řepku nebo pelušku, které po nárůstu zelené hmoty koncem října posečte a následně zaryjte.

BYLINKY

Vytrvalé druhy, které přezimují venku (máta, oregano, tymián, šalvěj, mrazuvzdorný rozmarýn), ke konci měsíce nastelte listím nebo slámou, abyste ochránili jejich kořeny.

Přesaďte si část bylinek do květináčů a pěstujte je na chladnějším, světlém místě. Aby levandule i v našich podmínkách dobře vypadala a bohatě kvetla, do poloviny září ji naposledy sestřihněte.  Spodní části stonků tak stihnou do zimy obrazit a dobře přezimovat.

Pokud chcete mít na zimu sušené listy meduňky, tymiánu a petržele, sklízejte je v září (petržel rozložte ve velmi tenké vrstvě a důkladně a co nejrychleji usušte bez stonků). Obsahují nejvíce aromatických látek, ale pozor, nesmějí se sušit na slunci. K podobným ztrátám může dojít i tehdy, když listy neuskladníte ve vzduchotěsných nádobách.

UŽITKOVÉ STROMY A KEŘE

Keře rybízu, angreštu a josty ošetřujte proti padlí a antraknóze, jsou to nejzávažnější houbové choroby, které by vás v příštím roce nemile zaskočily.

Pokud nebudete mít při sázení angreštu, rybízu, josty, ale i jabloní, hrušní, ořešáků nebo třešní kostní moučku, která je vynikajícím hnojivem, nasypte na dno jam krupici. Její vlastnosti jsou velmi podobné.

Na správnou dobu sklizně dbejte u rakytníku řešetlákového. Odrůda Leikora, která je poměrně hodně rozšířená, dosahuje sklizňové zralosti v první polovině září, odrůda Hergo od poloviny září do začátku října. V této době obsahují plody rakytníku nejvíce cenných látek, především vitaminu C.

OKRASNÉ ROSTLINY

U trvalek průběžně odstraňujte květenství. Přihrnujte zeminou nebo přidávejte kvalitní kompost, aby do zimy nezůstaly odhalené kořenové krčky, pozor, hrozí vymrznutí! Rovněž můžete trvalky vysazovat (kopretiny, denivky, bohyšky a jiné).

SAMOZŘEJMĚ NEZAPOMÍNAT!

• sklízet ovoce a vinnou révu
• připravit sklep na úschovu úrody
• pokračujte se sklizní zeleniny
• likvidujte listy a ovoce napadané chorobami a nemocemi
• vysazujte cibuloviny a trvalky
• pečujte o trávník

O autorovi

Reply