Co dokáže tenisák DYI

Tenisový míček nemusí být jen sportovním doplňkem, stane se i oživením vzhledu bytu a současně praktickým držákem na klíče, dopisy, ručníky nebo cokoli dalšího, co chete mít po ruce a přitom nemáte rádi věci, které se nekontrolovaně povalují. Úpravu míčku zvládnou i ti méně ruční, ani na vybavení nejsou kladeny vysoké nároky, proč si tedy nezahrát na nápaditého kutila? Máte-li k tenisu kladný vztah, bude to ještě mnohem stylovější, jinak pro tenisového fanouška či aktivní ho hráče nebo hráčku je to i nápaditý a neotřelý dárek (který navíc pořídíte za pár korun i v období před výplatou). Jak na to?

MOC TOHO NEPOTŘEBUJEME

Postačí tenisový míček – běžně používané ostře žlutozelené se hodí asi nejlíp, navíc právě takové seženete bez problémů. Pokud chcete, aby barevně ladil s atypickým pozadím, poohlédněte se po takzvaných „tréninkových míčcích“, ty seženete i v mnoha dalších barevných provedeních. Odlamovací nůž máte nejspíš doma, ten je potřeba každou chvíli, tubu kvalitního lepidla nemusíte kupovat, pokud máte nějaké dobré v ještě použitelném stavu. Je třeba, aby dokázalo lepit pružné materiály, v každé drogerii nebo prodejně domácích potřeb vám jistě nabídnou bohatý výběr, můžete tam současně pořídit i menší plastovou přísavku o průměru přibližně tři centimetry. Pokud seženete přísavku se závitem a k ní přidáte vhodnou podložku a matku, bude spotřeba lepidla mnohem menší, poslouží totiž potom pouze k nalepení šibalských očí. Nebo lepidlo nebudete potřebovat vůbec, pokud například v prodejně výtvarnických potřeb, školních nebo rybářských potřeb nalepovací oči rovnou v samolepícím provedení. Jinak na ně lepidlo bude také potřeba. Ještě se poohlédněte, zda doma máte nějakou vyřazenou pletací jehlici, silnější šídlo nebo aspoň pořádně ostrý hřebík. No a to je vše, už zbývá jen najít volnou chvilku a pustit se do díla…

POSTUP JE JEDNODUCHÝ,

stačí zvolit, jak se bude míček „tvářit“, holý proužek mezi meltonovými ploškami na povrchu může dodat osobitý výraz, záleží na vašem vkusu. Tenisáky s firemním nápisem příliš vhodné nejsou, působí nakonec spíš jako reklamní předměty, případně nápis umístěte dozadu, kde nebude při čelním pohledu patrný. Jste-li hodně pečliví a důkladní, můžete si umístění „úst“ předkreslit lehce obyčejnou tužkou. Následně míč propíchněte nejprve jehlicí nebo silným šídlem v místě „koutků“, aby budoucí řez byl správně ukončen. Prořízněte mezi těmito body povrch pomocí odlamovaného nože rovným řezem, nesnažte se však o zakulacený úsměv, míček by se pak při vložení předmětů nepěkně „šklebil“. Velikost otvoru udělejte přibližně podle obrázku. Nyní propíchnete na protější straně stěnu míčku v místě, kde bude upevněna přísavka. Podle typu přísavky bude stačit jen malý otvor (přísavky se

šroubem nebo hrotem se zpětnými háčky) nebo jej uděláte o něco větší, aby bylo možné koncovku přísavky vlepit či nasadit. Řešení přísavek je mnoho, vyberte tedy takovou, se kterou se vám bude dobře pracovat, případně trochu improvizujte. Lepidlo je třeba nechat důkladně zaschnout podle návodu na tubě.

tenisak

KONEČNÝ VÝRAZ

dodají držáku ve tvaru hlavičky nalepené plastové oči, velké jsou výraznější, nic by se ale zase nemělo přehánět. Nakreslit oči je pomocí vhodných omyvatelných barev je také jedním z možných řešení, snadno si ale vyberete z nabídky výše zmíněných prodejen, které se na podobné předměty specializují. Míček potom prostě přitisknutím upevníte na hladný, suchý nebo mírně zvlhčený povrch a do držáčku můžete vložit předměty, které potřebujete mít po ruce. Velmi dobře poslouží v koupelně (na obkladech a dlaždičkách skvěle drží!), místit jej lze i na nábytek, zrcadlo či okenní sklo. Na hrubém a zrnitém povrchu pochopitelně přísavka není schopná držet, pokud byste ale svůj výtvor chtěli umístit například do předsíně na zeď, použijte hmoždinky a míček-držák zevnitř přišroubujte s použitím vhodné podložky a vrutu do hmoždinky. Nezvyklý držáček je praktický a určitě vaši domácnost rozveselí, použít ho můžete například i ve svém tenisovém klubu.

Zdroj inspirace a obrázků: http://www.instructables.com/id/Tennis-Ball-Holder/

O autorovi

Reply