Čajová tajemství

Existuje spoustu druhů čajů, které tak rádi pijeme. Jsou ale věci, které bychom o nich vědět měli a přece jen nevíme. Jaké to jsou? Budete se divit!

Společným jmenovatelem všech čajů je jedna jediná rostlina, stálezelelný keř či strom, čajovník čínský. Vyrábí se z něj jak čaj zelený, tak čaj černý, ačkoliv se můžeme setkat s mylným tvrzením, že každý z nich pochází z různých rostlin. Ostatní druhy „čajů“, například ovocné nebo bylinkové, v přísném slova smyslu čaji nejsou, byť se tak běžně označují.

ZELENÝ ČAJ

zeleny-caj

Zelený čaj tvoří lístky, které jsou po sběru ihned zahřáty, aby nedošlo k oxidaci, Uchovávají se tak v nich přírodní polyfenoly. Jejich chuť je jemně trávová s květinovými tóny.

Příprava:

Zelený čaj nikdy nezaléváme vařící vodou. Do vyhřáté nádoby dáme asi 3 lžičky lístků, zalijeme vodou zchladlou na 85-80 stupňů, u japonských čajů dokonce až na 60 stupňů. Necháme vyluhovat 2-3 minuty, pak přes sítko slijeme do konvice a popíjíme. Na další zalité použijeme vodu teplejší, o asi 90 stupňů, u nejkvalitnějších čajů zalijeme ještě do třetice vodou o teplotě 100 stupňů.

Prospěšnosti:

Zelený čaj obsahuje vitaminy C, B, E a P, minerální látky a především polyfenoly v neoxidované formě, které mají prokázaný účinek proti onemocnění rakovinnými nádory a snižují obsah cholesterolu v krvi. Obsah kofeinu je mnohem nižší než u kávy, přesto má v sobě povzbudivé účinky. Prospívá ledvinám.

ČERNÝ ČAJ

63f47b0c90_99720398_o2

Černé čaje obsahují lístky plně fementované, prošlé oxidací (zhnědnutím). Kvalitní čaje mají sladkou chuť s čokoládovými tóny.

Příprava:

3 lžičky čaje vložíme do vyhřáté nádoby o obsahu asi 0,5 l, zalijeme vařící vodou, louhujeme až pět minut, podle druhu čaje. Poté slijeme do vyhřáté konvice a popíjíme.

Prospěšnosti:

Černý čaj má vyšší obsah kofeinu a obsahuje vitamin C, B a E, čímž stimuluje lidský organismus a zahání únavu. Obsah tříslovin je prospěšný pro trávení tuků. Vitamin P a C pak pomáhá zpevňování cévních stěn. Má antibakteriální a protivirové účinky.

PU ERHY

pu-erh-6-Copypaiste1

Pu erhy jsou čaje s druhotnou fermentací, tedy dodatečnou oxidací pomocí ušlechtilých plísní. Často bývají lisovány do cihliček nebo koláčků a zrají i několik let. Jejich chuť a vůně je zemitá, hutná a jemně zatuchlá.

Příprava:

Pu erhy lze připravovat stejně jako černé čaje a je možně je ještě jednou zalít vařící vodou.

Prospěšnosti:

Vzhledem k druhotné fermentaci se tyto čaje nazývají jako „čínský penicilin“. Působí protizánětlivě, snižují obsah cholesterolu v krvi a podporují trávení.

BÍLÉ A ŽLUTÉ ČAJE

21255

Čaje, které obsahují pouze nerozvité lístky s drobnými bílými chloupky a někdy jsou nepatrně oxidovány, mají velmi světlý nálev a jemně nasládlou chuť, se nazývají čaje bílé. Čaje, jejichž lístky se po zastavení oxidace nechávají volně uschnout a získají žlutou barvu, jsou čaje žluté.

Příprava:

Příprava těchto čajů je obdobná jako u čajů zelených.

Prospěšnosti:

Zvláštně bílý čaj je díky přítomnosti účinných antioxidantů obsažených v tříslovinách velice prospěšný lidskému tělu. Působí pozitivně na lidský metabolismus, a proto se doporučuje i k redukci váhy. Bílý čaj z uvedených čajů obsahuje méně kofeinu.

ŽLUTOZELENÉ ČAJE – OOLONGY

472b2ed7f9d5b63ef7ef5c636f43c842

Žlutozelené čaje jsou částečně fermentované. Lístky nechají po určitou dobu oxidovat, podle toho rozlišujeme oolongy světlé a tmavé. Jejich vůně a chuť je velmi rozmanitá, od květinových tónů, přes ovocné až k oříškovým.

Příprava:

Polofermentované čaje můžeme připravovat stejně jako čaje zelené, tedy vyluhovat při nižší teplotě, slít a znovu zalít. Další možností je příprava ve speciální malé konvičce. 3 lžičky lístků vložíme přímo do konvičky, přelijeme nepatrným množstvím vařící vody, kterou ihned vylijeme. Tím lístky „probudíme“. Pak je opět zalijeme téměř vařící vodou, louhujeme asi patnáct vteřin a slijeme celý celý obsah do připravené misky. Takto zalijeme několikrát, pokaždé vždy trochu prodloužíme dobu louhování.

Prospěšnosti:

Oolongy obsahují C, B, E a P, minerální látky a tělu prospěšné antioxidanty ve formě teaflavinů.

O autorovi

Reply