BRILIANTOVÉ ŠPERKY

Hledáte ideální dárek pro svou drahou polovičku? Co takhle pouvažovat nad koupí briliantového šperku? 

Diamanty a šperky už od pradávna tvoří nerozlučnou dvojici jako den a noc či muž a žena. Již v antickém Řecku lidé věřili, že diamanty jsou „úlomky hvězd“ nebo dokonce i „slzy bohů“. Říká se, že pokud chce muž potěšit ženu, koupí jí briliantový šperk. Není prý většího vyznání. Ukáže jí tím, že jeho láska k ní se třpytí a bude třpytit jako nejvzácnější z drahokamů – jako briliant.

Briliant se brousí do zvláštní formy tak, aby vynikl jeho lesk a třpyt. Přídavné jméno „briliantový“ z francouzštiny znamená „jasný“. Tento diamant by měl symbolizovat výjimečnost, proto je jasnou volbou při zásnubách.

Velká potíž je v tom, že pojmy „diamant“ a „briliantový“ se často zaměňují. Diamantem se chápe nerost, kdežto briliant je pouze kulatý diamant s ojedinělým brusem.

Při zabroušení do minulosti je nutné zmínit Marcela Tolkowského, který je autorem výpočtu moderního briliantového brusu. Dokázal spočítat ideální sklon faset a tím také dokázal, aby se světlo procházející diamantem odráželo co nejlepším způsobem v celém barevné spektru a maximální intenzitě.

Briliantové šperky jsou k dostání jak na internetu, tak i ve zlatnictví. Ceny se opět liší v závislosti na druhu šperku.

O autorovi

Reply