Adventní čas se blíží!

Pro některé svátky klidu, pro jiné rychlý spěch a stres. Pro každého adventní čas znamená něco jiného, ale každý by se na něj měl řádně připravit. Hlavně adventním věncem.

ADVENT

  • je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky
  • je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti
  • v západní tradici je advent také dobou zklidnění (odpovídalo to životnímu stylu našich předků, jejichž přirozeným rytmem byla intenzivní práce v době od jara do podzimu, kdy bylo nutné zvládnout veškeré zemědělské práce, a odpočinek v zimě, kdy se vykonávaly domácí práce jako draní peří, šití, pletení, předení, tkaní, apod.)

ADVENTNÍ TRADICE

  1. Kromě adventních věnců se vily i prosté věnce bez svící z různých rostlin, které měly symbolický význam. Většinou měly zajistit svému majiteli štěstí, lásku, zdraví a bohatství. Samotný adventní věnec se v dnešní době svojí podobou vzdálil od podoby původní, stále má ale vyjadřovat zastavení, radost a očekávání. V kostele bývala pod adventním věncem umístěna kasička, do které mohli věřící vkládat vánoční dary pro opuštěné děti a sirotky.
  2. Na svátek sv. Barbory, tzn. 4. prosinec, se vžila tradice řezání „barborek“, tj. větviček jakýchkoli stromů a keřů, které mohou do vánoc rozkvést, nejčastěji třešňových, ale i z jiných ovocných stromů, kaštanu, dřínu apod. „Barborka“, která rozkvetla o vánocích, přinášela do domu štěstí a děvčatům na vdávání předpovídala svatbu. I svatá Barbora přinášela v předvečer svého svátku dárky, podobně jako svatý Mikuláš odměňovala hodné a kárala zlobivé děti.
  3. V předvečer svátku sv. Mikuláše podle tradice obchází sv. Mikuláš ve společnosti anděla a čerta rodiny s dětmi, děti jsou tázány, zda jsou hodné, mohou přednést básničku nebo zazpívat písničku. Hodné děti dostávají sladkosti, v poslední době stále častěji i věcné dárky, zlobivé děti pouze uhlí, brambory a jiné produkty, které symbolizují původ dárku „od čerta“. V některých rodinách Mikuláš děti nenavštěvuje, pouze rozdává dárky za okno apod. Tento svátek má původ jednak v osobnosti sv. Mikuláše, který proslul svojí štědrostí k potřebným, jednak v různých legendách, zejména O šlechtici a jeho třech dcerách, ve které anonymní finanční dar nadělený rodině v hmotné nouzi pomohl zachránit dcery před nešťastným osudem a umožnil jim sňatek podle jejich představ.
  4. V době adventu si lidé rádi zdobí svoje domovy jmelím, které má podle tradice přinášet štěstí a požehnání do domu, podle Keltů také plodnost. Políbení pod větvičkou jmelí má zajistit vzájemnou lásku až do příštích vánoc. V zemích s Keltskou tradicí se k adventní a vánoční výzdobě používá také cesmína a břečťan, které mají chránit domov před čarodějnicemi a zlými duchy.
  5. Adventní doba je také časem, který zhruba odpovídá době, kterou potřebují tradiční medové perníčky ke změknutí. Jejich pečení má v českých zemích tradici pravděpodobně od 12. století. Kromě jejich přímé konzumace a použití k ozdobení vánočního stromku je také možné připravit perníkový adventní věnec, perníkový betlém nebo perníkovou chaloupku, která dělá radost hlavně dětem.

ADVENTNÍ VĚNEC

Image: 0012765400, License: Rights managed, Christmas, table, advent-wreath, candles, advent-time, burn Christmas time, accessories decoration ornament Christmas-jewelry table-jewelry, wreath, advent-candles, four, tradition, table-decoration, festively, Christmas-decoration, advent-decoration, anticipation, christmassy, candlelight, candlelight, thoughtfulness, mood-fully, Christmas-mood, Christmas-motive, Christmas-articles,, Property Release: Yes, Model Release: No or not aplicable, Credit line: ., Mauritius

Budeme potřebovat:
• korpus věnce (slaměný nebo polystyrénový)
• chvojí
• lepící (tavnou) pistoli + náplně
• zahradnické nůžky na větvičky
• nůžky
• zelenou šicí nit
• vázací drát
• 4x kovové kalíšky pod svíčky
• 4x svíčka
• stuhu, vánoční ozdoby, dekorace, skořici, pomerančovou kůru, šišky a jiné …

Chvojí si nastříháme zahradnickými nůžkami na jednotlivé větývky o délce cca 15 cm. Dále si připravíme vázací drát a na dokončení zelenou šicí nit, která by měla mít podobnou barvu jako chvojí.

03

 

 

 

 

 

 

 

 

Drát si připevníme ke korpusu věnce a postupně na korpus klademe jednotlivé větvičky v hustých vrstvách, tak abychom pokryli celý korpus z vrchní strany a boků a nikde nevykukoval. Ze spodní strany větvičky být nemusí. Vrstvu ovineme vázacím drátem a pokaždé utáhneme. Snažíme se zakrýt předchozí smyčku z drátu. Není cílem na poprvé vázacím drátem vytvořit ideální tvar věnce, je nutné korpus dostatečně pokrýt chvojím a připevnit. Jakmile dokončíme omotávání vázacím drátem, uděláme na něm smyčku a zajistíme.

06

 

 

 

 

 

 

 

 

Nyní již korpus připomíná věnec z chvojí, ale ještě je potřeba ho „učesat“. Vezmeme si šicí nit, která by měla mít barvu podobnou chvojí, aby nebyla vidět a nerušila výsledný dojem. Nit přichytíme ke korpusu a postupně jí začneme korpus omotávat, hustěji než v případě vázacího drátu, nyní už musíme přichytit trčící větvičky a dát věnci výsledný tvar.

Věnec by měl působit souměrně a nikde by neměl vykukovat vázací drát.

09

 

 

 

 

 

 

 

Na věnec připevníme kovové kalíšky na svíčky (některé mají bodce, ty zapíchneme do korpusu). Kalíšek přilepíme tavnou pistolí. Dbáme na to, aby byly kalíšky na svíčky rozmístěny souměrně. Připravíme si čtyři mašle. Ze stuhy si ustřihneme čtyři stejné díly cca 30 cm a uvážeme z nich mašle. Mašle opět připevníme tavnou pistolí pod kalíšky na svíčky. Ze zadní strany na uzlík dáme malé množství tavného lepidla a přitiskneme na věnec, několik vteřin přitlačíme.

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A nyní máme věnec připravený na finální zdobení. K tomu můžeme použít jakékoliv vánoční ozdoby, řetězy, sušené plody, skořici, šišky a jiné. Lze tvořit z toho, co najdete doma anebo můžete vyrazit na nákup do květinářství, ale i do hobbymarketů a řetězců jako je KIK, IKEA a jiné. Před samotným zdobením byste si měli rozmyslet, jakou barvu bude Váš věnec mít. Já jsem se rozhodla pro vánoční nadčasovou klasiku červené a zlaté, ale kreativitě se meze nekladou. Vhodné je použít vánoční ozdoby, kterými budete zdobit Váš Vánoční stromeček, dekorace s ním pak bude krásně ladit.

Dekorační předměty na věnec opět připevňujeme tavnou pistolí, stačí použít malé množství lepidla. Pokud se stane, že přilepíte např. kouličku tam, kam jste nechtěli. Počkejte, až lepidlo vychladne (ať se nespálíte) a kouličku odtrhněte. Studené tavné lepidlo jde z dekorace sloupnout.

zdroj: http://www.babyonline.cz/maminka/vanoce-na-bol/adventni-venec-postup-krok-za-krokem

18

O autorovi

Reply